Hlavní budova na náměstí T. G. M.


 Vzdělávací lekce pro MŠ a ZŠ

kontaktní osoba: Ryšavá Soňa
pevná linka: 326 551 475
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kromě knih si lze půjčovat také časopisy, komiksy a deskové hry. Deskové hry jsou rozdělené na ty, které půjčujeme domů a na hraní u nás v knihovně. V dětském oddělení knihovny probíhá i během roku pár besed pro školy. Pro děti se pořádají čtenářské a vědomostní soutěže. Některé soutěže běží pravidelně každý rok. Pořádá se každý rok Noc s Andersenem. Pravidelná setkání se SPMP.

 

 Mateřské školky:

Výuka na přání: Téma: 
zvířátka v lese, domácí zvířátka, poznáváme stromy, co kvete a roste na louce, poznáváme lidské tělo, ovoce a zelenina, postavičky z večerníčku, roční období, základní orientace v knihovně, jak zacházíme s knihou, vánoce a velikonoce - zvyky a tradice, čtení pohádek, říkanky a básničky, pohádkové dvojice, hrajeme si na knihovníka, tvůrčí dílna - výroba záložek.

 

Základní školy:

 1. stupeň:

1.tř.: základní orientace v knihovně, ukázka a prohlídka knih pro začínající čtenáře, kdo je spisovatel, prohlídka knihovny. Jak probíhá přihlášení do knihovny.

2.tř.: opakování z předešlé návštěvy, kdo je ilustrátor, prohlídka knih a orientace v knize. Hrajeme si na ilustrátora(soutěž, která bude vyhodnocena při další návštěvě ve 3.třídě.)

3.tř.: opakování z předešlé návštěvy, jak vzniká kniha, vyhodnocení soutěže o tři nejlepší ilustrace, dětské časopisy, ukázka známých ilustrací (děti přiřazují správného ilustrátora) čtení ukázek z nových dětských knih, jak vzniká kniha, kdo je spisovatel x autor, dětský kvíz

4.tř.: opakování z předešlé návštěvy, kdo byl Jan Drda, ukázka knih, něco o jeho životě, formální a textová prohlídka knihy, rozdělení celé knihovny – orientace, rozdělení literatury, rozbor knih k danému věku, ukázka webu knihovny

5.tř.: opakování z předešlých lekcí formou vypracované zábavné soutěže. Děti si zkusí co si odnesli z našich předešlých lekcí, pracují ve skupinkách. 

 2. stupeň:

6.tř.: Seznámení s literaturou pro daný věk, seznámení s naučnou literaturou, jak se orientovat práce se slovníky a encyklopediemi orientace v katalogu jak správně vyhledávat z pohodlí domova, jak zarezervovat knihu a prodloužit výpůjčky. Kde po PB máme pobočky, co kde mohou najít

7.tř.: Podrobnější seznámení s naučnou literaturou, Jaké služby knihovna nabízí, praktická část hledání knih v regále na oddělení

8.tř.: hodinová samostatná práce s knihami a orientací v knihovně ( žáci dostanou předpřipravený pracovní list, do kterého musí zapsat informace např: autory děl, orientace v encyklopediích, v katalogu a vyhledat díla, vyhledat knihy ... )


 
 Informační lekce pro studenty gymnázií, středních škol a učilišť

kontaktní osoba: Mgr. Stanislava Pelánová
pevná linka: 326 551 478
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

1) Seznámení s knihovnou a jejími službami
• základní informace o knihovně a členství
• orientace v knihovně
• značení a rozdělení knih
• vyhledávání dokumentů v on-line katalogu
• bibliografický záznam a citace knihy

Lekce informačního vzdělávání je zaměřená na seznámení s knihovnou, práci s on-line katalogem a vyhledávání titulů beletrie a naučné literatury. (vhodné pro 1. ročníky)

2) Nebojte se maturity!
• představení maturitní četby
• povídání o maturitě
• doporučení ověřených knih
• pomoc se sestavením maturitního seznamu knih

Lekce informatiky je zaměřená na maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury a je vedena zábavnou formou. (vhodné pro 4. ročníky)

3) Hodina v knihovně
• výuku vede učitel
• možnost využití prostor dospělého oddělení pro vlastní výuku (např. český jazyk, dějepis...)

Knihovnice připraví materiály (knihy, časopisy...) na téma, které si k předmětu zvolí vyučující. (vhodné pro všechny ročníky středních škol a učilišť)

4) Zážitková hodina v knihovně
• žánrové rozdělení knih (detektivky, horory, thrillery, fantasy...)
• Young Adult knihy
• knihy, které byly zfilmovány
• sci-fi, fantasy a horory
• slovníky a encyklopedie

Knihovnice připraví program, který je veden zábavnou a odlehčenou formou. Na výběr je několik témat. Po domluvě je možné program pozměnit nebo připravit jiný. (vhodné pro všechny ročníky středních škol a učilišť)

Programy je nejvhodnější objednávat na čtvrtek, kdy není knihovna otevřena veřejnosti. Informační lekce probíhají na dospělém oddělení a některé částečně na studovně. V jedné lekci je doporučený počet 30 žáků. Programy trvají 45 minut, po domluvě je možné výuku prodloužit.