KNIŽNÍ VÝZVA 2021

books 1245690 1920Letos pořádáme již druhý ročník Knižní výzvy pro naše čtenáře. Ano, jde o celoroční čtení knih, které odpovídají přesně daným tématům. Tentokrát ovšem s menší změnou! Vymysleli jsme jednu výzvu pro dospělé čtenáře a děti dohromady! Celkem tedy máme 10 témat, která se můžete pokusit splnit. Samozřejmě bude probíhat slosování o ceny! Více o tom, co byste o výzvě měli vědět a jak vše probíhá naleznete v následujících odpovědích
na otázky.

 

 

Pro koho výzva je?
Knižní výzva je úplně pro každého, kdo má zájem soutěžit, objevovat nové knihy a má rád výzvy! Dospěláci plní všech 10 témat a děti alespoň 5 z nich.

Jak se jí zúčastnit?
Stačí si vyzvednout letáček na jakémkoliv oddělení nebo pobočce knihovny nebo napsat e-mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a nechat si zaslat letáček elektronicky. Pak stačí začít číst odpovídající knihy.

Smím do výzvy použít knihu, kterou jsem četl dříve?
Do výzvy na rok 2021 se dají použít pouze ty knihy, které jste přečetli právě v roce 2021. Nelze vypisovat knihy, které byly přečteny v roce 2020 a dříve.

Co když si žádnou knihu nevyberu?
Na každé půjčovně je krátký seznam doporučených knih, z kterého si nějakou můžete zkusit vybrat. Knihovnice Vám velice rády pomohou s výběrem knih.

Mohu přečíst více knih?
Jedna přečtená kniha jde použít pouze pro jedno z témat, ale v jednom tématu klidně můžete mít přečtených více různých knih. To už záleží jen na Vás!

Jak soutěžit?
Po přečtení a vyplnění všech knih, jména, příjmení, čísla čtenářského průkazu a věku odevzdáte letáček na jakémkoliv oddělení nebo pobočce knihovny. Po zkontrolování témat budete zařazeni do slosování o ceny.

Kolik je výherců a o co se soutěží?
Vylosujeme celkem deset výherců (pět do 15 let a pět nad 15 let), kteří dostanou USB flash disky do počítače, knihy, záložky do knih a další ceny.

Do kdy výzva probíhá?
Knižní výzva je na celý rok 2021, tedy do 31. 12. 2021. Ještě do první poloviny ledna 2022 je možnost odevzdat letáky a být zařazen do slosování o ceny.

TÉMATA:
1. Kniha, jejíž slova v názvu začínají na stejné písmeno
2. Kniha, ve které je hlavní postavou žák, student nebo učeň
3. Kniha, kterou Vám doporučil jiný čtenář nebo čtenářka z Knihovny Jana Drdy
4. Kniha, ve které se vyskytuje mapa
5. Kniha autora, který je narozen ve stejném znamení zvěrokruhu jako Vy
6. Kniha se záložkou lacetkou (látková záložka v knize)
7. Kniha odehrávající se na dovolené či o prázdninách
8. Kniha vyprávěná ze dvou a více pohledů
9. Kniha, na jejíž obálce je vyobrazeno jídlo
10. Kniha, v níž některá z postav nosí brýle

Kniznivyzva21 copy

Knižní výzva Knihovny Jana Drdy

BooksVýzva má 15 témat a jednoho žolíka. Přečtená kniha se dá dosadit pouze do jednoho tématu, ale knih v jednom tématu může být přečtených více. Pokud někdo nebude schopný jedno z témat splnit, může splnit žolíka a dosadit si ho místo daného tématu. Na půjčovnách budou letáčky s krátkým popisem, seznamem témat a možností doplnění knih.

Číst dál...

120 let příbramské knihovny

Prujezd 2Dobrý den, letos mi už bude 120 roků a jsem dáma v nejlepších letech. Přišla jsem na svět 1. října roku 1900 v Příbrami, v budově obecné školy v Komenského ulici. Stalo se tak úsilím odboru přátel literatury Měšťanské besedy, spolku akademiků kraje pražského Jungmann, čtenářské besedy Barák a dalších spolků a hlavně s požehnáním obecní rady města Příbramě.
Proč jsem se stala žádanou? Byly to především informace o nevyhovující četbě lidu, jenž se dostával jen k brakové a laciné literatuře, koupené na jarmarcích. Výhody bezplatně přístupné veřejné lidové knihovny byly nesporné.
O počátky mého působení se staral Komitét pro zřízení lidové knihovny, do vínku jsem dostala základní vklad z obecní pokladny, který činil 100 zlatých, a přislíben mi byl každoroční příspěvek 20 zlatých.
V roce 1900 jsem se mohla pochlubit 790 svazky knih, užívalo si mě 255 čtenářů a otevřeno jsem měla 2 hodiny v týdnu.
Pojďme po celý rok společně slavit mé významné jubileum. Těšit se můžete na další informace z mého veřejného i společenského života, na komentovanou vycházku „Knihovně na stopě“, strávíme společný „Týden s Drdou“, moje literární soutěž „Příbram Hanuše Jelínka“ v tomto roce oblékne nový, barevnější kabátek. Všechno to snažení vyvrcholí 1. října 2020 duchaplnou slavností ve všech mých prostorách na náměstí T. G. Masaryka. Přijměte laskavě mé pozvání.
Vaše stodvacetiletá Knihovna Jana Drdy. (KN)

 

Číst dál...

Den pro dětskou knihu - veselé adventní odpoledne plné her

read 2841722 1920Loutkové pohádky v podání knihovnic, hudební vystoupení nejmenších žáků ZUŠ Příbram 1, knižní nabídka paní Olšanské, výtvarné dílny a Andělská kavárna. To byl Den pro dětskou knihu, kterým Knihovna Jana Drdy zahájila adventní přípravu na vánoční svátky. Děkujeme všem. Bylo to velmi akční a poetické odpoledne. Přinášíme vám pár fotografií.

Číst dál...

Quido Maria Vyskočil - bard Horymírova kraje

QLetos uplynulo 50 let od úmrtí dnes již téměř zapomenutého příbramského rodáka, spisovatele a básníka Quido Marii Vyskočila. Narodil se 18. října 1881 v rodině gymnaziálního profesora Františka Vyskočila. Vystudoval příbramskou Báňskou akademii a posléze Filozofickou fakultu UK. Tento velice plodný autor svého času vydával i tři knihy ročně. Zpočátku psal o svém rodném kraji, o havířích a permonících (Šachta, Stříbrné město, Pohádky hlubin), později se vydal cestou komerčních knih a psal romány pro dospělé. V jeho rozsáhlé bibliografii najdeme knihy romantické, erotické, fantastické i horory. Jeho knihy ilustrovali přední umělci té doby: Adolf Kašpar, Hugo Boetinger, Alfons Mucha, Josef Wenig, Artuš Scheiner a další. Podle jeho románů byly natočeny i tři filmy: Kozlonoh (1918), Karnevalový pastel (1921) a Vyznavači slunce (1925). Po celý život žil v Praze na Vinohradech, ve Francouzské ulici. Zde také zemřel 14. srpna 1969 a je pohřben ve svém rodném městě.

Číst dál...